Komunikat Biskupa Łomżyńskiego w związku z wydarzeniem „Polska pod Krzyżem"

Czcigodni Kapłani, Drodzy Wierni.

b_300_200_16777215_00_images_Polska-Pod-Krzyzem.jpgPrzed dwoma laty, w modlitwie różańcowej na granicach Polski zgromadziły się rzesze naszych rodaków, aby błagać Boga o miłosierdzie dla naszej Ojczyzny i świata. Dziś, kiedy obserwujemy coraz więcej sytuacji zagrażających naszej wierze i Kościołowi, chcemy na nowo stanąć do wspólnej modlitwy. Szerzące się antychrześcijańskie ideologie, publiczne bluźnierstwa, napaści na kościoły i kapłanów, znieważanie obrazów Matki Bożej i wizerunków Świętych, domagają się ze strony wiernych podjęcia duchowego dzieła pokuty i moralnej odnowy. Musimy na nowo jako Polska stanąć pod Krzyżem naszego Pana Jezusa Chrystusa.

Mając to wszystko na uwadze, jako Diecezja Łomżyńska włączamy się w akcję „Polska pod Krzyżem”, która odbędzie się 14 września br. w święto Podwyższenia Krzyża Świętego. Wielka akcja modlitewna odbędzie się na lotnisku Włocławek-Kruszyn. Zwracam się z prośbą do naszych duszpasterzy i wiernych, aby parafie w miarę możliwości zorganizowały wyjazdy autokarowe do Włocławka w dniu 14 września. Wprawdzie wydarzenie jest otwarte i nie wymaga zapisów, jednak zachęcam do rejestrowania grup na stronie internetowej www.PolskaPodKrzyżem.pl.  Na tej stronie internetowej znajdziemy też szczegóły dotyczące programu wydarzenia.

Wszystkich kapłanów i diecezjan, którzy pozostaną na miejscu proszę, aby w święto Podwyższenia Krzyża w swoich parafiach, w łączności z wydarzeniem „Polska pod Krzyżem”, organizowali własne obchody, które będą zawierały kluczowe elementy:

- zapewnienie możliwości spowiedzi
- Msza Święta
- adoracja krzyża, najlepiej w miejscach publicznych, takich jak: krzyże na placach w miastach, przy drogach, we wsiach, krzyże misyjne
- odmówienie modlitwy do Krzyża Świętego.

Symbolicznym centrum kultu Krzyża Pańskiego w naszej Diecezji niech stanie się tego dnia kościół pod wezwaniem Krzyża Świętego w Łomży. Przez cały dzień będzie tam trwała adoracja relikwii Krzyża Świętego. Każdy, kto 14 września 2019 r. nawiedzi tę świątynię, może uzyskać odpust zupełny na zwykłych warunkach. Suma odpustowa odprawiona zostanie o godz. 12.00.

Siostry i Bracia!

Niech cała nasza Diecezja stanie pod Krzyżem Zbawiciela!
Módlmy się za Kościół i Ojczyznę. Włączmy się w dar przeżycia tego wydarzenia przez spowiedź, Komunię Świętą, ofiarowanie postów i wyrzeczeń. Szczególnie obłożnie chorzy i ci, którzy nie opuszczają od lat swoich mieszkań, niech płoną przed Bogiem darem ofiary ze swojego bólu i cierpienia zjednoczonego z Krzyżem Pańskim.

Na czas przygotowania i uczestnictwa w dziele „Polski pod Krzyżem” wraz z biskupami Tadeuszem i Stanisławem z serca błogosławię.

+Janusz Stepnowski
Biskup Łomżyński

W naszym Sanktuarium w łączności duchowej 14 września 2019 r. o godzinie 11.30 rozpoczniemy modlitwy adoracją Krzyża Świętego, następnie będziemy sprawować Mszę Świętą wraz z procesją i Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Planujemy również pielgrzymkę autokarową na to wydarzenie, do Włocławka. Chętnych zapraszamy do zapisów w kancelarii parafialnej.