W Kościele katolickim rozpoczyna się Adwent. Potrwa do Wigilii Bożego Narodzenia

b_300_200_16777215_00_images_Adwent-2019.jpgAdwent, to czas refleksji i duchowego przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia. Dla wiernych jest radosnym oczekiwaniem na przyjście Chrystusa. Adwent rozpoczyna się 1 grudnia 2019 r. a kończy w Wigilię Bożego Narodzenia. Wraz z pierwszą niedzielą Adwentu, która w tym roku przypada 1 grudnia, wszyscy chrześcijanie, oprócz Kościołów prawosławnych, rozpoczynają rok liturgiczny. Nazwa „adwent” pochodzi od łacińskiego słowa „adventus” oznaczającego „przyjście, nadejście króla”.

W liturgii Adwent dzieli się na dwie części. Podczas pierwszej, trwającej do 16 grudnia włącznie, wierni przygotowują się na ostateczne przyjście Chrystusa na końcu czasów. Druga – od 17 do 24 grudnia, kończąca się Wigilią, stanowi bezpośrednie przygotowanie do uroczystości Bożego Narodzenia.

Polską tradycją Adwentu jest msza święta wotywna, zwana roratami, odprawiana przed świtem. Uczestnicy przynoszą do kościoła specjalne świece, czyli roratki lub lampiony, które oznaczają nadzieję na szybkie przyjście Jezusa. Nazwa „roraty” pochodzi od pierwszego słowa łacińskiej pieśni „Rorate coeli” – „Niebiosa, spuśćcie rosę”. Początki Rorat sięgają czasów Bolesława Wstydliwego.

O zbliżających się Świętach Bożego Narodzenia przypomina też adwentowy wieniec. Gałązki z igliwiem symbolizują świąteczną choinkę, a cztery świeczki oznaczają kolejne tygodnie Adwentu.

W Kościele podczas Adwentu szaty liturgiczne mają kolor fioletowy, z wyjątkiem trzeciej niedzieli, nazwanej „Gaudete” od łacińskiego słowa „Radujcie się”. Wtedy to kapłani mogą włożyć różowy ornat. Tego dnia w Rzymie papież błogosławi figurki Dzieciątka Jezus, które na plac św. Piotra tradycyjnie przynoszą włoskie dzieci.