W NIEDZIELE:

po Mszy Świętej o godzinie 18.00
- w niedziele i święta:
po Mszy Świętej o godzinie 16.00

Poświęcenie tablicy upamiętniająca ostrołęckich bohaterów

b_300_200_16777215_00_images_IMG_8327-Kopiowanie.jpgOstrołęka to miasto nierozerwalnie połączone z historią polski, a w szczególności z walką o niepodległość naszej Ojczyzny. Od dzisiaj wszyscy bohaterowie walk zostali upamiętnieni specjalna tablica, która wisi w klasztorze.

To stąd w 1794 roku generał Madaliński na czele brygady wyruszył w kierunku Krakowa co rozpoczęło Insurekcje Kościuszkowską. Zaledwie trzynaście lat później w mieście nad Narwią znowu miały miejsce wydarzenia które umieściły Ostrołękę na kartach historii. Na błoniach miasta doszło do bitwy pomiędzy armiami Francji i Rosji. Wydarzenie te było tak istotne dla Cesarza Francji Napoleona I, że nazwa naszego miasta została uwieczniona na Łuku Triumfalnym w Paryżu. W 1831 roku w Ostrołęce stoczona została jedna z największych bitew powstania listopadowego, która była decydująca dla dalszych losów zrywu Niepodległości owego. Również powstanie styczniowe miało w Ostrołęce swoje epizody.

Mieszkańcy tego regionu zawsze wspierali dążenia polski do niepodległości biorąc czynny udział Powstaniach narodowych czy broniąc swoich domów podczas wielu wojen, które nie oszczędzały tych okolic. Wielu z żołnierzy, powstańców i mieszkańców miasta poległo w walkach toczących się w Ostrołęce. Znaleźli oni miejsce spoczynku w katakumbach ostrołęckiego klasztoru, w których pochowanych jest około czterystu osób na czele z Fundatorem Klasztoru.

Podczas dzisiejszej (8.12.2019) mszy świętej, Biskup Janusz Stepnowski poświęcił tablice upamiętniających wszystkich bohaterów, którzy zostali pochowani w podziemiach dzisiejszego sanktuarium.

Przez tą tablice chcemy upamiętnić zakonników, fundatorów ale też i inne osoby które zostały pochowane pod posadzką Kościoła pod wezwaniem świętego Antoniego w Ostrołęce, którzy kiedyś byli mieszkańcami tego miasta i ofiarnie przyczyniali się do jego rozwoju swoją pracą i zaangażowaniem – mówił biskup Janusz Stepnowski.

W uroczystości udział wzięły grupy rekonstrukcyjne przedstawiające żołnierzy polskich z wielu okresów walk o niepodległość. Również mieszkańcy miasta zebrali się tłumie aby uczestniczyć we mszy świętej celebrowanej przez biskup Janusz Stepnowski.

żródło: www.wzasiegu.pl

{joomplucat:88 limit=199|columns=4}

KONFESJONAŁ STAŁY

W dni powszednie:
6.30-7.30
8.30-9.00
18.00-18.30

W niedzielę:
w czasie każdej Mszy Świętej

pw. Św. Antoniego
Padewskiego

07-410 Ostrołęka
ul. Gomulickiego 1A

Konto Bankowe:

Bank Spółdzielczy Ostrołęka
3346 2000 0010

Dziękujemy za wszelkie ofiary.
Bóg zapłać.