Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce
Transmisja na żywo
https://www.youtube.com/@Sanktuarium-sw-Antoniego
Zapraszamy na całodobową adorację Najświętszego Sakramentu
Czytaj więcej...
Zapraszamy codziennie o 6.30
Dla dzieci: w środy o 18.00 i w soboty o 8.30
17 września 2021 r. przypada 82. rocznica napaści Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na Polskę. Tego dnia obchodzimy również Światowy Dzień Sybiraka, który od 2013 r. ma status święta państwowego. Ku uczczeniu pamięci licznych ofiar sowieckiego agresora wśród ludności cywilnej, żołnierzy Wojska Polskiego oraz członków podziemia antykomunistycznego, zapraszamy na mszę świętą, która odbędzie się 17 września o godz. 18.00 w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce.
W tym trudnym dla naszego kraju i narodu dniu zachęcamy również do odwiedzenia ostrołęckich miejsc pamięci poświęconych ofiarom komunistycznego totalitaryzmu oraz walce z sowieckim okupantem. Zaliczyć do nich możemy przede wszystkim następujące obiekty:
♦️ Pomnik-Mogiła Symboliczna ku Czci Polaków Zmarłych na Syberii – Ofiar Stalinizmu (cmentarz parafialny, ul. Kujawska).
♦️ Grób Pięciu Żołnierzy Antykomunistycznego Podziemia Zamordowanych przez Funkcjonariuszy Komunistycznego Aparatu Terroru 2 marca 1946 r. (cmentarz parafialny, ul. Kujawska).
♦️ Pomnik Ofiar Terroru Komunistycznego (róg ul. gen. Ignacego Prądzyńskiego i ul. Mikołaja Kopernika).
♦️Pomnik Pamięci Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego Poległych w Latach 1939-1956
w Walce o Wolność i Niepodległość Ojczyzny (ul. gen. Augusta Emila Fieldorfa „Nila”).
♦️ Pomnik Golgota Wschodu (cmentarz komunalny, ul. Krańcowa).
17 września 1939 roku Armia Czerwona łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, przekroczyła granicę wschodnią państwa polskiego bez wypowiedzenia Polsce wojny. Dzień ten był dla naszej Ojczyzny „nożem w plecy”, jak określił to gen. Władysław Anders, jeden z wybitnych polskich dowódców wojskowych II wojny światowej.
Agresja na Polskę przez Związek Sowiecki wpisywała się w postanowienia tajnego protokołu dołączonego do Paktu Ribbentrop-Mołotow zawartego 23 sierpnia 1939 r. Dokument określał m.in. podział stref wpływów w Europie między III Rzeszą Niemiecką, a stalinowskim reżimem.
Stalinowskie władze usprawiedliwiały naruszenie suwerenności państwa polskiego chęcią udzielenia pomocy ludności białoruskiej i ukraińskiej zamieszkujących Kresy Wschodnie, czyli obszary II Rzeczpospolitej na wschodzie oraz tym, że terytorium Polski zostało opuszczone przez ówczesne władze RP i dowództwo wojskowe. Było to nieprawdą, ponieważ rząd RP z Naczelnym Dowództwem przekroczyły granicę dopiero 18 września.
Po dokonaniu przez ZSRR napaści na Polskę na obszarze okupowanym przez Stalina aresztowano ponad 200 tys. Polaków - oficerów, policjantów, ziemian i prawników. Obywateli II Rzeczpospolitej zmuszono do przyjęcia obywatelstwa radzieckiego. Masowe wywózki na Syberię objęły około 1 mln 350 tys. Polaków; około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało uśmierconych w Katyniu, Charkowie i Twerze.