Audycja w Radiu Nadzieja: Profesor Andrzej Mazur – Sanktuarium w Ostrołęce to architektoniczna perła baroku

b_300_200_16777215_00_images_SAM_0380-Kopiowanie.jpgW Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce od kwietnia prowadzone są prace konserwatorskie. Wykonuje je zespół z Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy, pod kierunkiem profesora Andrzeja Mazura. Dzięki staraniom konserwatorów na światło dzienne wychodzą malowidła z osiemnastego wieku. Prowadzone były też prace przy dekoracji barokowej na ścianach i sklepieniach krużganków oraz w kruchcie kościoła.

Sanktuarium św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce to prawdziwa perła architektury barokowej na terenie północno-wschodniego Mazowsza. Na szczególną uwagę zasługują dekorowane polichromią krużganki. Takich krużganków jest niewiele, nie tylko w Polsce ale i w Europie.

– Tego typu rozwiązań z dekoracjami w niszach, przedstawiających cykle Męki Pańskiej jest w Europie znanych mi kilka i to w Europie Środkowej(…). Na terenie Polski tego typu rozwiązania architektoniczne z malowidłami ściennymi istnieją trzy (...), najbardziej znana jest Św. Lipka, ale uważam że Sanktuarium ostrołęckie jest równorzędne pod wieloma względami – mówi profesor Andrzej Mazur.

Prace w krużgankach i kruchcie kościoła dobiegają końca. Konserwatorom pozostała aranżacja pierwszej z dwudziestu czterech scen – pocałunek Judasza. Scena ta nie przetrwała do dzisiaj, jedynie kartusz na górze informuje o przedstawieniu, jakie istniało w tym miejscu.

W dalszej części prac konserwatorskich w ostrołęckiej świątyni przewidziane są dekoracje w korytarzach kościoła. Istnieją zachowane niewielkie fragmenty barokowych malowideł architektonicznych w zakrystiach.

– Istnieje projekt, żeby scalić dekorację tych pomieszczeń z kruchtą, krużgankami w podobnej kolorystyce. Także warto z czasem pomyśleć o przystosowaniu posadzki, żeby miała ten charakter spójny – dodaje profesor Mazur.

Audycja została wyemitowana w Radiu Nadzieja 23 września 2019 r. Cała rozmowa, którą przeprowadził ks. Marcin Sobiech z profesorem Andrzejem Mazurem z Akademii Sztuk Pięknych z Warszawy dostępna jest tutaj:

<posłuchaj>